Σας ενημερώνουμε για τις εκδηλώσεις που θα πραγματοποιηθούν στην επέτειο απελευθέρωσης της πόλης μας σε ότι αφορά τη συμμετοχή των σχολείων

Όλα τα Δημοτικά σχολεία της Καλαμάτας θα συμμετάσχουν μόνο με τον/την σημαιοφόρο τους, ο/η οποίος/α θα πρέπει υποχρεωτικά να φοράει παραδοσιακή ενδυμασία.

Οι σημαιοφόροι θα πρέπει να βρίσκονται στις 15:00 στην Πλατεία Αγίων Αποστόλων. Μετά το πέρας της δοξολογίας, θα οδηγηθούν στο χώρο μπροστά από τη Φιλαρμονική για την παρέλαση.

Οποιοσδήποτε άλλος/η μαθητής/τρια Δημοτικού επιθυμεί, μπορεί να συμμετάσχει στις εκδηλώσεις εφόσον φοράει υποχρεωτικά παραδοσιακή ενδυμασία. Αυτοί/ες οι μαθητές/τριες θα πρέπει να βρίσκονται στις 16:00 μπροστά από τη Φιλαρμονική (στην οδό Υπαπαντής), όπου θα τοποθετηθούν για την παρέλαση σε μία μικτή ομάδα/μπουλούκι (ανεξαρτήτως σχολείου).
Η μετάβαση στους χώρους συγκέντρωσης καθώς και η αποχώρηση μετά την ολοκλήρωση της παρέλασης θα γίνεται με ευθύνη των γονέων/κηδεμόνων